Rekabet Hukuku Avukatı

Rekabet Hukuku Avukatı

İstanbul Gayrettepe’de faaliyet gösteren K&D Hukuk Bürosu, rekabet kurallarına hakim rekabet hukuku avukatı olarak uzmanlaşmış ekibi ile, şirketlerin faaliyetlerini yürütürken rekabet kurallarına uygunluğunu denetlemek, Rekabet Kurulu kararlarına karşı itiraz işlemlerinin yürütülmesi, antitröst ve antidamping konuları başta olmak üzere tüm konularda danışmanlık ve dava avukatlığı hizmeti vermektedir.

Rekabet Hukuku Kapsamında Hukuksal Çözümlerimiz

Rekabet hukukunun amacı, mal ve hizmet piyasalarındaki rekabeti engelleyici, bozucu veya kısıtlayıcı anlaşma, karar ver uygulamaları ve piyasaya hakim olan teşebbüslerin bu hakimiyetlerini kötüye kullanmalarını önlemek, bunun için gerekli düzenleme ve denetlemeleri yaparak rekabetin korunmasını sağlamaktır.

Rekabet kuralları kapsamında yasaklanan faaliyetler, rekabeti sınırlayıcı anlaşma, uyumlu eylem ve kararlar, hakim durumun kötüye kullanılması veya hakim durum yaratmaya yönelik birleşme veya devralmalar olarak sayılmıştır.

Bu kapsamda, rekabeti sınırlayıcı anlaşma uyumlu eylem ve kararlar ise mal veya hizmet alım satım fiyatının veya şartlarının tespit edilmesi, mal veya hizmetin arz veya talep miktarının kontrolü, mal veya hizmet piyasalarının bölüşülmesi, bir mal veya hizmet ile birlikte diğer mal veya hizmetin satın alınmasının zorunlu kılınması vs. şeklinde sıralanabilir.

Rekabet hukuku ile haksız rekabet sıklıkla karıştırılmakla birlikte, haksız rekabet aldatıcı hareket veya dürüstlük kurallarına aykırı başkaca suretle ekonomik rekabetin her türlü kötüye suiistimali olarak tanımlanabilir. Bu bağlamda rekabeti sınırlayıcı anlaşma ve davranışlar söz konusu olması halinde rekabet hukuku kuralları, rekabetin kötü niyetle ve aldatıcı hareketlerle bozulması halinde ise haksız rekabet hükümleri uygulanacaktır.

Avukatlarımız, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ve diğer kanunlar başta olmak üzere, ortaya çıkan ihlaller karşısında tazminat ve zararın giderilmesi, Rekabet Kurulu tarafından verilen idari para cezalarına itiraz edilmesi işlemlerini yürütmektedir.

rekabet hukuku avukatı, rekabet hukuk bürosu istanbul, rekabet hukuk büroları istanbulRekabet Kurallarına İlişkin Olarak Verdiğimiz Hizmetler

K&D Hukuk Bürosu yalnızca İstanbul sınırları içinde bulunan rekabet hukuku davalarına yönelik hizmet vermekte olup, rekabet hukuku avukatı kadromuzun vermiş olduğu hizmetler aşağıda özetlenmiştir:

– Şirketlerin işlem ve eylemlerinin rekabet kurallarına uygunluğunun değerlendirilmesi

– Şirket birleşme ve devralmalarının uygunluğunun tesis edilmesi

– Rekabet ihlalleri karşısında şirketlerin tazminat talepleri ve zararın giderilmesi taleplerinin yerine getirilmesi

Rekabet Kurulu kararlarına karşı itiraz işlemlerinin yürütülmesi

– Grup şirketleri arasındaki yatay veya dikey işlemlerin değerlendirilmesi

– Rekabet Kurulu tarafından verilen idari para cezalarına itiraz edilmesi

– Muafiyet ve menfi tespit kararlarının geri alınması

Alanında uzmanlaşmış, İstanbul Barosu’na kayıtlı rekabet hukuku avukatı kadromuza ve K&D Hukuk Bürosu‘na ulaşmak için, iletisim@kdhukuk.com e-mail adresine mail gönderebilir veya iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

× CONTACT US ON WHATSAPP